ress-01

ress-01, Ressonus Records, 2006

reviews / recenze

English: Alan Walker | Chain D.L.K. | Electronic Desert | Vital Weekly

Česky: His Voice | Newmusic.cz | XMAG | Freemusic | MusicService | Musicserver.cz

Other languages: Ultrasonica.it




Alan Walker (Landschaft), 11.01.2008

Metadata: Selectone is David Rambousek hailing from the Czech Republic. His Virb and WWW sites establish the atmosphere, promising cracked beats and found frequencies; stark and un-reconciled as the Kafka of his homeland. Selectone's music emerges clawing it’s way out of the firma of central Europe in the driving sleet of the post-Soviet pollution-scape. It presents the listener with a highly accomplished tapestry of found sound, glitch beats, unsettling loops.

Review of album: Unearthed

A dark Holger Czukay of an album. All of the sonic ingredients are there: scratchy vinyl, old records found in an attic, chewed up martial-music excerpts, white noise, field recordings. Stitched together into a challenging rhetorical question. Packaged in a marvellously crafted cardboard envelope, with a folded inner drawer that encloses the disc. Matt surface in military grey-green with a lino-cut black symbol stamp; a mark on a chemical cannister; a trope, that suggests a warning. Unearthed – what have we unearthed? The album requires at least 5 listens for all of the bits to fall into place; this is a work of depth that ultimately rewards with impressions like the burn-shadow of an atomic bomb victim on some Nagasaki hard-standing.

Track 1: Lavra

A delicate fretwork of melody, haunting, interplays with a hinted rhythm. Evocative, plaintive. Made more so surrounded by the angular, strident other pieces on the album.

Track 2: Mess Age


Violin and piano stalk each other in the departure lounge of an Eastern European train terminus; a sonic representation of a painting by Yves Tanguy with Tetsuo, the body hammer playing accompaniment, one fingered, on a proto-synthesiser from the 1950s.

Track 3: Load Imprint

A laugh, like a wasp caught under a glass. A chopped up grammar: a Czukay of found martial music (a collective noun for found sounds?), an Um-pah of brass (an onamatopoeic descriptor of a brass band?) Fades to Rela-tv-sm ...

Track 4: Rela-tv-sm

... a mash-up trip across radio frequencies. Skittering, they join a hint at melody like a dying insect drifting on a current of nothingness. A fleeting reflection in a shock-worker’s welding goggles; a time-slip of nostalgia-horror to the era of flags and statues.

Track 5: Geo

A gentle melody pulls the listener closer before a huge high adrenaline distorted drum kit drives in at 100kph through the acid storm. A view of the autobahn through windscreen wipers of rusted steel. Brief, a punctuation mark. Punkt. Full stop.

Track 6: Defense

Dead fish float belly up on a scum of oil and battery acid in a Tarkovskian factory ruin. The caught-in-a-loop piano record crackles along without end as the machines hum. Who is in the room, where is the sun? Ambiguous found sounds on this track tease impressions from the listener, building on contexts and etching it’s message on each pass of the listener’s ear.

Track 7: Two Rivers

A loping distorted beat, flint struck upon flint prepares the way for a simple piano dirge. Hopeless, pessimistic and caught in a loop of despair. Nihilistic, grim and accomplished in it’s simple cracked message. A distorted guitar joins, suggestive of Caberet Voltaire’s early years genius. Joining the Sheffield of 1980’s industrial decay to post-Soviet wastelands. A trip to the chemicals lagoon with no escape.

Track 8: Cesky sen

A found Czech voice recording underpins a caught-in-a-loop guitar; a record jump trap. A trope for enclosure and captivity, perhaps a metaphor harking to Soviet era freedom discipline?

Track 9: Treatment

As in psychiatric. Snippets of found narrative over a heartbeat percussion building terror, a crescendo of tone clusters. Deeply unsettling, a seat in the gas chair, the clamps go on, no escape. The scientists go to work with their probes.



Chain D.L.K., Andrea Vercesi, 28.08.2007

Selectone's "Unearthed" is the first release by Ressonus, a Czech label focused on ambient and experimental electronics. The album kicks off with "Lavra", with droning synths pleasantly incomplete through an accurate panning work creating warm and throbbing ambiences. "Mess Age", opposedly, is a totally obsessive track with a drilling piano over a gloomy background and makes you realize that this isn't an ambient cd to zone out with. "Two Rivers" and the following "*Ceský sen*" show a surreal atmosphere and speeches in a Slavic language - when I first heard them on my headphones I suddenly thought about the scary section of Lynch's "Inland Empire" shot in Eastern Europe. The cdr is a ltd. edition of 150 and comes in a beatifully designed cardboard packaging.



Electronic Desert, Bell 03, 13.08.2007

What you see before you is the long overdue text about this severally limited first release for the Czech label Ressonus and in addition it is also the debut album for recording artist Selectone. There are nine tracks of highly personal music starting off with the devoid of beats and quite ambient Lavra. Thereafter continuing along the musical ideas of Selectone. Let it be said straight away that it is an intriguing release that in large parts set in drone/soundscape mode with the odd abusive exception. For example the distorted technoish beats of track number five Geo. However, the effect if any that was intended is probably not the desired one, because the rest of the album really feels like a collection of songs quite capable of standing on their own and in the same time creating something larger than merely the sum of their parts. There are several interesting concepts on this album, the rough sample techniques, broken and repetitive elements literally creating new structures. The collage technique is refreshing in its upfrontness. The ninth and last track Treatment contains large samples from a frightening film that was based on a frightening novel (the title is a combination of two designators one for time keeping and the other is eatable if peeled) and as it would seem some three decades later has become a pretty frightening song as well... The lo-fi setting of Selectone’s music is a consequence of his methods and it would seem to be as a deliberate move on his part as it is effective. Selectone has added another chapter to the story about individual sounding productions. The fact that the packaging is good even tough it might be just a tad impractical just adds to the overall positive feeling towards this release. Finally I would like to congratulate Ressonus on the first release and wish continued success with the label.



His Voice, Karel Veselý, 5/2007

Slibných českých debutů v oblasti elektronické hudby je poslední dobou poskrovnu. Proto je potřeba si hýčkat každý exemplář. Jako třeba první dlouhohrající desku projektu Selectone. Jen nevím, jestli by královéhradecký hudebník David Rambousek s označením nováčka souhlasil. Už má totiž za sebou split album Rhizomatic Sound (2004) s kolegou Neutrinem (s nímž provozoval label Mufonic), účast na samplerech Out of place artefacts Vol. I a Ambsine Vol. I a loňské demo EP Žacléř. Novým domovem Selectone je jeho vlastní label Ressonus, který se etabloval právě albem Unearthed.
Ačkoliv se v souvislosti se Selectone mluví nejčastěji o ambientu, žánrové zařazení je ošemetné. Devět skladeb Unearthed se rozpíná od downtempa (Load Imprint), glitche (Defense) až po noise (Rela-tv-sm) a darkwave (Treatment). Žánrová roztěkanost neruší, hraje si s pozorností posluchače. Desku vlastně tvoří devět nezávislých žánrových miniatur, spojených snad jen vzácnou schopností přijít s neobvyklým zvukem. Je dobře, že Selectone jako jeden z mála domácích producentů reflektuje vývoj v elektronické hudbě posledních let, ve kterém se na úkor rytmů začínají upřednostňovat zvláštní zvuky a atmosféra. Na Unearthed jsou nejpůsobivější právě ty skladby, ve kterých jsou beaty rozmazané či nejméně čitelné. Písně nedají posluchači nic zadarmo, o to je ale zážitek z poslechu hlubší. A i když dojde na zmíněný ambient, vždy se najde něco, co poklidné plynutí rozruší (nervózní smyčce v Lavra). Špinavá práce zvukové recyklace (počínaje obligátním praskáním vinylu a samply ze starých desek a konče těžko identifikovatelnými zvuky vzniklými patrně pečlivými field recordings) se vyplatila, Unearthed rozhodně nezní jako brakování základních zvukových bank syntezátorů. Nad obvyklé poměry je i povedený obal ozdobený linorytem Simony Gleissnerové. Na místě je otázka, zda by Unearthed mohlo uspět i v evropské konkurenci. Odpověď zní: mohlo, ale s vědomím, že podobných nahrávek je na mnoha labelech doslova záplava, z níž vyčnívají jen absolutní originály, případně někdo se zajímavým příběhem (samozřejmě uvnitř hudby samotné). A sotva by bylo pochopeno ironické vysamplování Kainarovy ódy na českou (socialistickou) zemi Český sen v podání Jiřiny Švorcové ve stejnojmenné skladbě.



Newmusic.cz, Jiří M. Špičák, 25.07.2007

David Rambousek aka Selectone se na prvním releasu značky Ressonus vyjadřuje ke stavu současné hudby poněkud romantickým způsobem. V rozhovoru se nechává slyšet, že kvalitní hudba si zaslouží grafický doprovod v podobě bookletu a obalu na cd, coby mikro-badatel si většinu svých samplů natáčí sám a stejně tak osamoceně si vydal svoji první nahrávku (tracky které se vyskytly na několika kompilacích nepočínaje).

Nejdříve drobná odbočka vyprovokovaná myspace profilem Selectone, kde se kromě Briana Ena, Alva Noto a Autechre v přátelích skví taky svatá trojice jménem experimental / electronic / ambient. Škatulka nazývaná „experimental" se dočkala podobného osudu jako slovo „indie" - dnes už pomalu vyčpěla a člověk si vlastě ani neuvědomuje, co původně znamenala. Když někdo mluví o experimentální elektronice, většinou má na mysli schématické IDM s minimem nových postupů, nápadů, nebo alespoň náznaků čehokoliv nepředvídatelného.

Selectone ovšem experimentální skutečně je - beatů, ať už rozškubaných nebo rovných je na desce minimum, živé nástroje (klavír) se míchají s nasamplovanými útržky koloběhu okolního světa, pokroucená rozhlasová dechovka z nejspíš nejlepší skladby Mess Age přenechává místo (tušíme Rambouskův ironický úšklebek) recitující Jiřině Švorcové, která je nakonec převálcována dunícím válcem pomalým beatů doprovázených ústřižky z filmu Clockwork Orange.

Přestože je ale Unearthed pestrá deska, rozhodně není tak šílená a veselá jak by se mohlo zdát, skoro naopak - když se ozve nasamplovaný hlas s otázkou „how are you feeling this morning?", jednohlasně odpovědět „fine" společně s Alexandrem DeLarge se asi nebude chtít nikomu.

Nakonec odvěká otázka - zajímá někoho, že je tahle nahrávka česká? Promítl se do záverečného resumé fakt, že Selectone tlačil samply do laptopu zrovna v Hradci? Je vždycky absurdní obhajovat svoji štědrost v hodnocení proslulou poznámku „buďme rádí aspoň za to málo" a tím absurdnější je to v těch případech, kdy se o „málo" ani nejedná - tohle je deska, která zní současně, zajímavě, zároveň i zábavně - sice by nebyl až takový problém najít podobně znějící kousky, ale v tomhle případě je to zbytečné - Selectone do Unearthed protlačil i hezký kus původnosti a originality.

4/5



XMAG, nexis, #92, 2007

Debut projektu Selectone je příjemným startem nového českého experimentálního labelu Ressonus. Na nahrávce se projevují dlouholeté zkušenosti Davida Rambouska s poslechovou elektronikou, která je náročná na kombinaci správných motivů. Selectone používá roztodivné zvuky jak ze sféry elektronické, tak "organické", což zajišťuje variabilitu jednotlivých skladeb. Své si zde najdou fanoušci nekompromisní noise music i čistého ambientu.

7/10



Freemusic, Pavel Zelinka, 18.01.2006

David Rambousek alias Selectone rozebíhá nový label Ressonus. Právě dlouhohrající prvotina Unearthed je úvodním albem vydavatelství tohoto a pohybuje se ve vodách dark ambientu, elektroakustického experimentu i zmutované „taneční“ elektroniky.

David Rambousek se na hudební scéně vynořil nejdříve spolu s Neutrinem jako zakladatel labelu Mufonic, aby v zápětí odhalil své hudební spády pod názvem Selectone na split albu Rhizomatic Sound.

Zde zaujal indie-elektronikou, která spíše než rytmickou precizností nebo melodickým potencionálem zaujala neobyčejnou šíří samplů sesbíraných kdovíkde mimo studio, jež do sebe s překvapivostí zapadaly v roztodivných novotvarech a činily z poslechu pravé sonické dobrodružství. V nastoupené linii pokračuje i po dvouleté odmlce, během níž se společné hájemství Mufonic stalo minulostí a přítomnost už má David pouze ve svých rukou díky vlastnímu vydavatelství Ressonus.

Třičtvrtěhodinová novinka a dlouhohrající debut Unearthed již neoperuje pouze s rytmickou nezávislou elektronikou, ale noří se do nerytmických, čistě elektroakustických experimentů nebo dokonce i do čistého ambientu. Základem je přitom stále vynalézavá práce se samply, které vždy určují ráz té které skladby. Na úvod se mračíme v zšeřelejším ambientním duchu, ale během dalších osmi položek zažijeme návštěvu vesnice s místním rozhlasem, jenž pod nátlakem rodáků stále dokolečka obehrává staré šelakové desky (Mess Age), pocítíme, klavírně minimalistickou pohřební náladu, do kterých nám několikrát vpadnou agresivní bicí (Geo, Two Rivers) či splašené smyčce (Český sen). Každý pes jiná ves.

Přesto pár společných znaků všechny skladby kolekce mají. Je jím až filmový rozměr skladeb, umocněný nenápadnými indiciemi v podobně samplů hudebních střípků či zachycených lidských hlasů (datum jejich vzniku bych zasadil do černobílých šedesátých let, jejichž atmosféru mi nutkavě připomínají). Unearthed není na poslech jednoduchá deska, která vám jak lehká holka odhalí všechna tajemství během prvního poslechu. Tajemství této dámy jsou uvolňována postupně (k lovu navíc doporučuji sluchátka). Vytvořený vzájemný vztah je ale nakonec trvalejší.

90%



Magazín MusicService, Petr Drkula, 21.12.2006

Album Unearthed jednočlenného projektu Selectone je jedním z posledních přírůstků tuzemské hudební elektroniky a zároveň jde o úvodní titul nově vzniklého vydavatelství Ressonus - www.ressonus.net. Pod oběmi značkami je však podepsána jediná osoba – královéhradecký zvukový alchymista David Rambousek, jehož jméno je spojeno také se zrodem elektro-undergroundového netlabelu Mufonic - www.mufonic.net.

Příval pochmurného abstraktního ambientu se zde místy znenadání střídá s motorickými úseky podpořenými pregnantními beaty. Recyklovaný akustický odpad a jiné zvukové nečistoty zde tvoří podstatnou část stavební suroviny všech devíti tracků tohoto CD; zaslechneme tu ale i syntetické či samplované sekvence, loopy a patterny, společně s terénními nahrávkami.

Jde o technicky vyzrálý výtvor, který svou uměleckou formou navozuje atmosféru hledání řádu a orientace nejen v sonické sféře, ale přeneseně i v nejasném prostředí veškerého okolního světa (Mess Age). Určitým futuristickým vizionářstvím a dovednou prací s mnohovrstevnatým materiálem se Selectone řadí k těm autorům, jejichž způsob vyjadřování bude vždy nacházet posluchačskou pozornost a odezvu.



Musicserver.cz, Dan Hájek, 11.12.2006

Noblesní průzkum malovaných krajin

Změna je život a my jsme jeho patník. Selectone vyráží do světa na novém labelu Ressonus a jeho prvním zásekem je sólokapr "Unearthed". Deska plná minimalistických jevů, nápaditých samplů a ruchových smyček má vysoce nadhozenou laťku v těchto končinách. Toto dílko aspiruje na album roku ve své kategorii.

Rozchody, nejenom ty partnerské, bývají občas náhlé a bolestné. Kdysi tu byl label Mufonic Recordinx, který nabízel elektronickou experimentální hudbu převážně z naší domoviny. Minulý čas je zde na místě. Oba hlavní aktéři - Neutrino a Selectone - se vydali každý svou cestou. Neutrino má již dávno venku desku "Cosmix Songs (Buddha On The Beach, Einstein On The Mountains)", Selectone si dal na svém prvním dlouhohrajícím sólokapru pořádně záležet. Výsledkem je "Unearthed", které je nabízeno v chytře vymyšleném kartonovém balení v limitovaném nákladu na vlastně založené značce Ressonus. Ještě v dobách Mufonicu dali dohromady společné dílko "Rhizomatic Sound", pak si Selectone (David Rambousek) samonákladem vydal privátní épéčko "Žacléř", od kterého to byl již jen krůček k "Unearthed".

David ve své zvukové laboratoři často aplikuje velmi známou formulku cut & paste, kdy na sebe lepí střepiny ruchů a samplů. Na jednu stranu si užívá flákání se v pomalu převalujících se tónech ambientu, na druhou stranu vás rázem rozhodí divokým rytmem ve zlomové kompozici "Geo". Tyto kontrasty nemají mantinely, což není vůbec na škodu. Mezi neprobádaným tržištěm zvuků a tempy skladeb nejsou definovány pevné vazby, které by omezovaly vaše vnímání a fantazii.

"Unearthed" je virtuální soundtrack na minimalistickém základu, kdy tiše tepující melodie ("Defense") brouzdá prostorem, až dorazí do nejbližší horní dolní, kde z místního chrochtajícího rozhlasu zní nějaká divně plechová dechovka ("Load Imprint"). Dějová struktura má svou pointu odrážející se ode dna básnického propadliště dějin ("Český sen") a konče u napínavé scény jak vystřižené z nějaké fungující černobílé krimi nebo horroru ("Treatment"), vlastní průzkum však začíná v geniální náladovce "Lavra".

Co tě neporazí, to tě posílí. V tomto přídě to platí do posledního puntíku. Selectone se vydal na své objevování nepoznaného s velkou oddaností. Důmyslně kombinuje akustické prvky (kytara, klavír) s propletencem vytvořených smyček infikovaných ambientními náladami a beaty. "Unearthed" je exkurzem natočeným v poklidu domova na hranách hi-freq emocí hudebních maleb, které v letošním měření sil získávají vysoké pozice mezi alby roku.

9/10



Vital Weekly, FdW, number 556, week 50/2006

The first time I reviewed music by Selectone was in Vital Weekly 472, when they had a split release on Mufonic with Neutrino. Now they return on a new label, also from the Czech Republic. The first time around I wasn't too impressed by their music. It deemed to me that they used low resolution samples made on cheap samplers of lounge music. Musically 'Unearthed' has progressed from that into something that still uses samples but now of all sorts of music. There is rock, hard rock, classical music, ambient and ethnic music. I am not sure what exactly they are aiming at here. Is it a display of their record collection? A show-off what they can do? Or is there a genuine story behind this? It's hard to tell, as the music shifts back and forth between all sorts of musical influences, including the obvious crackling of vinyl. Sometimes I quite like the moods they depict, especially when things calm down and sometimes it's too heavy loaded with pathetic orchestral music or bombastic hard rock drums. There is potential in here for sure, but Selectone has to make up their mind, I guess.



Ultrasonica.it, Jackie Low, 17.01.2008

Debutto del ceco David Rambousek, boss della Ressonus e sperimentatore elettronico alle prese con glitch, micro-suoni e dilatazioni infinite. Materia difficile ed abusata, in cui i discorsi da portare avanti con creatività rimangono pochi, ma che nelle mani di David riescono ad essere efficaci grazie alla simbiosi che questo “Unearthed” crea con ritmi ben costruiti ed interessanti interventi strumentali, pur se sempre decostruiti e scomposti nei loro minimi fraseggi. Una strada feconda che si evidenzia nell’ottima “Mess Age”, dove un distante eco cameristico rompe le fila di un drone ipnotico ricco di alte frequenze. In “Load Imprint” Rambousek sottende un beat minimale ad una costruzione più complessa e difficile, e sceglie bene: il pezzo riesce ad essere straniante mantenendo però un legame di fondo che ne ammorbidisce l’ascolto. Ottimo anche il pianoforte scheletrico di “Defense” che richiama nell’approccio Cage ed Eno senza però risultarne troppo debitore, mentre “Two Rivers” è probabilmente la composizione più bella del lotto grazie ad una cura precisa dei suoni e dei feedback e ad una struttura articolata e ben equilibrata. Un album che sciorina una decisa padronanza tecnica dello strumento digitale e che conferma Selectone come una godibilissima realtà sperimentale.

4/5




<< zpět
top